Automotive News Canada nedávno zveřejnil článek s názvem „Kanadské univerzity provádějící zásadní výzkum v automotive“, napsaný autorem Rob Bostelaar. Článek upozorňuje na několik výzkumných a inovačních projektů vyplývajících z partnerství mezi kanadskými univerzitami a soukromým sektorem s cílem vybudovat automobilovou budoucnost založenou na výzkumu a vývoji, vývoji softwaru a technologii.
HAMID MUMIN [VLEVO] & RILEY CRAM [VPRAVO] KONTROLUJÍ KVALITU PŮDY BĚHEM APLIKACE EARTHZYME® V BRANDONU, MB [FOT: NIC HERZOG]
Pokrok ve stavbě silnic začíná – Automotive News Canada
ROB BOSTELAAR, ZPRÁVY Z AUTOMOTIVE KANADA
Brandonova univerzita (Brandon, Manitoba) Pro většinu venkova a severní Kanady jsou blátivé a štěrkové cesty nechtěnou součástí každodenního života. „Pokud bydlíte poblíž, nebo používáte štěrkové cesty, pak víte, o čem je řeč“ píše výzkumný tým Brandon University vedený profesorem geologie Hamidem Muminem. „Takové cesty vytvářejí za sucha dusivá a škodlivá oblaka prachu, a za deště rychle ztrácejí svoji únosnost a degradují se na blátivé cesty“ Štěrkové cesty je však možné vylepšit.
Dr. Mumin a jeho pomocníci přidávají polymery a katalyzátory a experimentují s různými jílovo-kameninovými směsmi, aby vytvořili odolnější a hladší povrchy pro jízdy vozidel. Je to do značné míry převážně nezmapované území, alespoň ne obvyklým formálním způsobem..
Tým je však schopen využít technologie vyvinuté pro důlní silnice společností Cypher Environmental (specializovaná firma na kontrolu prachu). Spolupracuje také s místními dodavateli a pracovními skupinami. Cypher a Národní rada pro výzkum poskytli velkou část financování projektu. Některé studie proběhly v laboratořích; jiné zahrnují výsledky z aplikací v oblastních silnicích, jako je například frekventovaný nezpevněný úsek (150 nákladních aut se štěrkem denně).
„Byl postavena s využitím nové technologie v roce 2015. Původní údržba třikrát denně se zredukovala na jednou ročně, s náklady na výstavbu v rámci stávajícího rozpočtu na normální rekonstrukci,“ uvádí tým. Zájem o projekty dokazuje, že prašné a hrbolaté silnice nejsou problémem jen v Kanadě. Vědci tvrdí, že přišly delegace zástupců z Hondurasu, Indie a Číny, aby prozkoumaly zkušební cesty.
„Při správném návrhu a konstrukci existuje téměř neomezená příležitost vyřešit většinu nejhorších chronických problémů na silnicích a to udržitelným a velmi nákladově efektivním způsobem.“
Hamid Mumin, profesor geologie, Brandon University